Jesteś w: Strona główna » Archiwum
a1a2a3

Archiwum

fb
JFT
Festiwal Filmowy
Bip
Beneficjent

Studyjny Klub Filmowy - "Tommy"

06
grudnia
2011
"Tommy" 
Studyjny Klub Filmowy MOK zaprasza w najbliższy wtorek – 6 grudnia br. o godz. 18.3o na projekcję brytyjskiej rock-opery „Tommy” z 1975 roku, w reżyserii zmarłego przed kilkoma dniami Kena Russella. Film powstał na podstawie albumu muzycznego Pete'a Townshenda – lidera grupy The WHO.
Tommy 6-letni Tommy jest świadkiem zabójstwa swego ojca dokonanego przez matkę Norę Walker i jej kochanka Franka Hobbsa. Wskutek tego chłopiec traci wzrok, słuch i mowę. Mijają lata, ale stan Tommy'ego się nie zmienił, mimo że rodzice nie szczędzą środków i siły. Bezbronny Tommy jest łatwym obiektem drwin i agresji. Kuzyn Kevin znęca się nad nim, a wuj Ernie wykorzystuje go seksualnie. Pojawia się nadzieja: lekarz twierdzi, że przyczyną są stany psychiczne. Za jego namową, Nora podejmuje kolejną próbę dotarcia do syna i zbudzenia go z wieloletniego snu. Efekt jest zaskakujący. Tak można by streścić fabułę filmu. Zanim zaczął pracować w BBC, gdzie nakręcił swoje pierwsze seriale biograficzne, Ken Russell próbował sił jako fotograf dzikich zwierząt, marynarz, żołnierz i tancerz. Niskobudżetowe krótkometrażówki Russella dla BBC okazały się najoryginalniejszymi kawałkami, jakie kiedykolwiek wyprodukowała ta telewizja. Dokumenty kręcone dla BBC to jedne z najbardziej skromnych i grzecznych produkcji Russella, podobnie jak jego pierwsze kręcone w latach 60. filmy fabularne. Dopiero w tzw. "pseudobiografiach" popuścił wodze fantazji. A wtedy okazało się, że wyobraźnię Kena Russella dręczą bardzo określone obrazy, które przewijać się będą we wszystkich jego filmach przez czterdzieści lat. Lata '70 to złota dekada twórczości Russella. Sukces światowy, jaki w 1969 roku przyniosła mu ekranizacja powieści D.H. Lawrence'a "Zakochane kobiety" napędzał widzów i zwracał uwagę krytyków na każdy kolejny film. Jednocześnie Russell stopniowo oswajał publiczność ze swoimi szalonymi wizjami, z filmu na film zaskakując coraz to dziwniejszymi pomysłami. W swoich filmach często odwoływał się do stylistyki kiczu i kampu, ale także do dorobku surrealistów i ekspresjonistów. W tym czasie powstali kontrowersyjni, aczkolwiek dosyć zachowawczy (jak na tego reżysera) "Kochankowie muzyki", skandalizujące "Diabły", ekscentryczny "Mahler", rock-opera "Tommy" oraz najdziwniejszy film Russella - "Lisztomania". Oczywiście Russell ma w swoim dorobku i inne produkcje z tego okresu, np. zrealizowany z prywatnych środków "Dziki Mesjasz", komedię "The Boy Friend" oraz niezbyt udany "Valentino".
Tommy
Zrealizowany w awangardowej stylistyce wideoklipu „Tommy” dziś uznawany jest za jeden z najlepszych filmów muzycznych wszechczasów. W dwugodzinnym, surrealistycznym dziele – obok wokalisty The Who - Rogera Daltreya (w tytułowej roli) – wystąpili jego koledzy z zespołu oraz giganci rocka. Eric Clapton zagrał kaznodzieję, stojącego na czele kultu Marilyn Monroe, Tina Turner – handlującą LSD prostytutkę, zaś Elton John - mistrza pinballu.
Zapraszamy do Sali Kameralnej MOK przy Al. Wolności 23 – 6 grudnia o godz. 18.30. Wstęp wolny.

Aktualność powiązana z:

Galeria zdjęć

Kalendarz imprezNowy SączNowosądecka Karta RodzinySMS
w górę

Mecenat

Wszystkie prawa zastrzeżone © Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, 2004-2018.
Kopiowanie materiałów i używanie ich bez zgody autora jest zabronione.
Realizacja:
TeamSolution.pl