Jesteś w: Strona główna » Archiwum
a1a2a3

Archiwum

fb
JFT
Festiwal Filmowy
Bip
Beneficjent

Klub Miłośników Muzyki Progresywnej - Atomic Rooster

11
grudnia
2012
Klub Miłosników Muzyki Progresywnej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zaprasza we wtorek 11 grudnia br. o godz. 18.00 do Sali Kameralnej MOK – Al. Wolności 23 na spotkanie z muzyką zespołu Atomic Rooster – brytyjskiej progresywnej grupy, działającej w latach 1969-1984, której wokalistą był Vincent Crane. „Odebrawszy solidne muzyczne wykształcenie, Crane jeszcze w latach 60-tych zakładał zespoły, jednak żaden z nich nie przyniósł sukcesu. Dopiero kiedy w roku 1969 wraz ze znakomitym perkusistą Carlem Palmerem (później ELP) założył zespół Atomic Rooster, coś zaczęło się dziać."
Atomic Rooster po nagraniu pierwszej płyty pokazał, że jest w nim ogromny potencjał, tyle że Carl Palmer nie miał zamiaru go wykorzystać i niedługo potem opuścił zespół. Crane pozyskał jednak do współpracy gitarzystę Johna Du Canna (wcześniej w The Attack i Andromeda) a miejsce Palmera zajął Paul Hammond. W tym składzie miały powstać dwie najlepsze płyty zespoły. Pierwsza ukazała się w 1971 roku i nosiła tytuł "Death Walks Behind You".
Już sama okładka z reprodukcją obrazu Williama Blake'a mogła dać wiele do myślenia. Na pierwszej płycie zespołu dużo wersów poświęconych było tematyce śmierci, lęku i osamotnienia. Na drugim albumie ten lęk jest wszechobecny. "Death Wallks Behind You" to soundtrack zmagającego się z permanentną depresją umysłu Crane'a. (...) Po nagraniu "Death Wallks Behind You" grupa wydała kolejny bardzo dobry album (a wg niektórych jeszcze lepszy) - "In Hearing of...", a potem zaczął się powolny upadek. Muzycy odchodzili i przychodzili. Prawdopodobnie gdyby mieli stabilny skład z czasów tych dwóch płyt uzyskaliby status zbliżony do Led Zeppelin czy Black Sabbath. Niektórzy twierdzą, że to był zespół przeklęty, że swoimi tekstami i obłędnym klimatem sami sprowadzili na siebie nieszczęście, którego kulminacją była samobójcza śmierć Vincenta w 1989 roku. Bez względu na przesądy trzeba przyznać jedno - że Atomic Rooster był jednym z najbardziej przekonujących zespołów hard rockowych jakie kiedykolwiek istniały.”
(Tommy/rockmagazyn.pl)

na fot. od lewej: Vincent Crane, Carl Palmer, John Du Cann i Paul Hammond

Aktualność powiązana z:

Galeria zdjęć

Kalendarz imprezNowy SączNowosądecka Karta RodzinySMS
w górę

Mecenat

Wszystkie prawa zastrzeżone © Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, 2004-2018.
Kopiowanie materiałów i używanie ich bez zgody autora jest zabronione.
Realizacja:
TeamSolution.pl