Jesteś w: Strona główna » Archiwum
a1a2a3

Archiwum

fb
JFT
Festiwal Filmowy
Bip
Beneficjent

Aleksander Fredro - "Śluby Panieńskie" - lekcja teatralna

20
listopada
2013
Miejski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na lekcję teatralną, której tematem będzie twórczość Aleksandra Fredry - "Śluby Panieńskie" - dnia 20 listopada 2013 roku o godz. 9:00 i 11:30 w Sali Widowiskowej MOK.
 
Teatr tm (przez widzów scen warszawskich nazywany dawnym Teatrem Ochoty) przygotował lekcje teatralne, które realizują ideę edukacji teatralnej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pomysł jest kontynuacją działalności edukacyjnej Teatru Ochoty, a zrodził się z potrzeby przybliżania młodym ludziom zagadnień związanych z profesjonalnym teatrem, dzisiaj właściwie nieobecnym w mass mediach i powoli znikającym z mapy kulturalnej kraju. Z teatrem opartym na literaturze, tej współczesnej, ale przede wszystkim: klasycznej. Nasza lekcja teatralna umożliwia obserwację pracy aktora i reżysera. Składa się ona z fragmentów scen z przedstawienia, poprzedzonych wstępem(krótkim wprowadzeniem), a kończy posumowaniem i spotkaniem z aktorami.
 
Agnieszka Sitek - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej; role filmowe:"Zabić Sekala"(nagroda Czeskiej Akademii Filmowej za najlepszą drugoplanową rolę żeńską), "Wrota Europy", "Pragnienie miłości"; role telewizyjne: "Brand", "Pies ogrodnika", "Piranie”, "Błękitny Zamek"; serialowa Weronika Złotopolska w telenoweli "Złotopolscy"; w latach 2000 - 2008 związana z Teatrem Ochoty 
w Warszawie.
 
Tomasz Mędrzak - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej,Telewizyjnej i Teatralnej; debiutował jeszcze przed szkołą w pierwszej filmowej adaptacji „W pustyni i w puszczy”Henryka Sienkiewicza w reż. Władysława Ślesickiego (Staś Tarkowski); inne role filmowe: "Droga daleka przed nami", "Polonia Restituta", "Przypadki Piotra S.","I skrzypce przestały grać"; role telewizyjne: Leszek w serialu "Dom","Republika Ostrowska"; w latach 1979 - 2008 związany z Teatrem Ochoty w Warszwie jako aktor, a następnie dyrektor; zagrał w ponad 120 spektaklach.  

Spektakl, który kilka lat temu był grany w warszawskim Teatrze Ochoty, cieszył się ogromnym powodzeniem. I to nie tylko wśród młodych widzów! Teatr Tomasza Mędrzaka proponuje Państwu i Państwa młodzieży lekcję teatralną, na którą składają się: 
- historyczne i biograficzne wprowadzenie do twórczości Aleksandra Fredro wraz (element opcjonalny, uwzględniający przygotowanie uczniów) 
z próbami recytacji przez uczniów przygotowanych fragmentów scen z utworu - w załączeniu 
- spektakl (połączone w zgrabną całość fragmenty ze wspomnianego wyżej przedstawienia, w tym ze słynną sceną pisania listu), z uwzględnieniem edukacji teatralnej: 
- omówienie przedstawienia z wyodrębnieniem następujących problemów: cechy postaci scenicznych (aktor gra dwie, diametralnie różniące się 
od siebie role), rola reżysera w budowaniu spektaklu (warianty rozwiązań sytuacji scenicznej), średniówka w wierszu a mówienie współczesne, emocje w relacjach między postaciami, technika mówienia scenicznego, czyli głos i dykcja na scenie (w wersji opcjonalnej: porównanie do wcześniejszej prezentacji uczniów) Warto podkreślić, że pełne temperamentu postacie, spontanicznie i naturalnie poruszający się i mówiący aktorzy – wszystko to sprawia, że młodzi ludzie, nawet zupełnie nieświadomie, bo poprzez dobrą zabawę, przyswajają dziewiętnastowieczny język hrabiego Aleksandra Fredry tak łatwo i z takim zainteresowaniem, jakby tekst padający ze sceny został napisany współcześnie. Zaskakuje tak autentyczny odbiór u młodzieży, która identyfikuje się w sposób szczególny z postacią Gustawa, żywo reagując na rozgrywającą się przed ich oczami intrygę. 
 
Podstawa programowa: 
- potrzebne w interpretacji konteksty, np. biograficzny, historyczny (tradycyjne wychowanie ziemiańskie, młodość i edukacja, wojny napoleońskie, Galicja ostoją tradycji i społecznikostwa, Wiosna Ludów, komediopisarstwo Fredry a teatr romantyczny w służbie narodowej, postaci/typy bohaterów a cechy osobiste autora, jego bliskich, znajomych; charakterystyka samego autora: wygląd zewnętrzny, cechy charakteru w kontekście twórczości) 
- własna interpretacja ucznia poprzez odczytanie konkretnego tekstu kultury i uzasadnienie jej (wypracowanie na podstawie lekcji teatralnej, analiza  I charakterystyka postaci, przebieg zdarzeń w utworze, podział utworu dramatycznego na akty, sceny itp.) 
- interpretacja głosowa wybranego fragmentu literackiego (recytacja, w wersji opcjonalnej) 

Plan spotkania:
1. Krótki wstęp - ciekawostki o A. Fredro (np. czy był przystojny, jaki miał charakter, czy był lubiany, kochliwy, czy lubił chodzić do szkoły, dlaczego nie lubił, dlaczego wstąpił do armii Napoleona, jakie były początki jego wierszopisarstwa, dlaczego w ogóle pisał, co skłoniło go do napisania "Ślubów panieńskich", romantyczna historia jego małżeństwa i wielkiej miłości itp.).
2. Krótkie wprowadzenie do fabuły "Ślubów panieńskich".
3. Główna część lekcji - ok. 50 min. fragmentów utworu (sceny Anieli i Gustawa, ale także Klary i Gustawa oraz Albina i Klary - połączone w całość fragmenty 
spektaklu). Zaskakuje aktywność młodzieży w żywiołowym i spontanicznym odbiorze staropolszczyzny Fredry, mówionego jak tekst współczesny. Autentyczność i naturalność na scenie procentuje pozytywnymi reakcjami na widowni.
4. Rozmowa z twórcami, której tematy proponuje w pewnym zakresie także młodzież, a my przy tej okazji wyjaśniamy zagadnienia związane z istotą teatru czy zawodu. Najczęściej pojawiające się pytania: jaka jest metoda uczenia się tekstu na pamięć, na czym polega praca nad rolą, praca nad prezentowanym tekstem, nad przygotowaniem przedstawienia (pojęcia: próby czytane, próby sytuacyjne, sytuacje sceniczne, inscenizacja, scenografia, kostium, rekwizyt itp..). W zależności od stopnia przygotowania przez nauczycieli i zainteresowań młodzieży rozmowa często przeradza się w dyskusję o kulturze (pojęcia: sztuka, rozrywka, komercja, media a kultura - w szczególności telewizja i internet - dzieło sztuki, kulturotwórcza rola sztuki itp..) Również nauczyciele bardzo często włączają się w rozmowę, zadając przygotowane pytania związane z przedmiotem lekcji albo zabierając głos w ogólnej dyskusji na temat dzisiejszej sytuacji kultury czy oświaty, lub też chcąc po prostu poznać nasze zdanie na ten temat. Pojawiają się oczywiście pytania związane z naszymi rolami filmowymi i teatralnymi, studiami w szkole teatralnej, a także z naszym życiem prywatnym. coś publicznie - wystąpienie, jak panować nad ciałem w czasie mówienia - oddychanie, gestykulacja, mimika, itp.).         

Całość potrwa dwie godziny lekcyjne (ok. 90 min.) Bilety w cenie 8 złotych do nabycia w sekretariacie MOK - Al. Wolności 23 od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 - 16:00 tel. (18) 443 89 59 wew.20 

Galeria zdjęć

Kalendarz imprezNowy SączNowosądecka Karta RodzinySMS
w górę

Mecenat

Wszystkie prawa zastrzeżone © Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, 2004-2018.
Kopiowanie materiałów i używanie ich bez zgody autora jest zabronione.
Realizacja:
TeamSolution.pl