Jesteś w: Strona główna » Archiwum
a1a2a3

Archiwum

fb
JFT
Festiwal Filmowy
Bip
Beneficjent

SKĄPCEM BYĆ...

07
grudnia
2015
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu
zaprasza na
Młodzieżowy Poniedziałek Teatralny
“SKĄPCEM BYĆ...” wg Moliera
w wykonaniu
Koła Teatralnego z Zespołu Szkół Społecznych SPLOT w Nowym Sączu

7 grudnia 2015 r., godz.17:00
Sala Widowiskowa MOK, Al.Wolności 23

Bezpłatne karty wstępu do odebrania w sekretariacie MOK, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

Obsada:
Skąpiec- Mikołaj Maślanka, Frozyna- Karolina Jarząb, Walery-Weronika Mędoń, Eliza-Weronika Floryan, Marianna-Julia Groń, Kleant- Janusz Ziółko, Jakub-Piotr Sowiński, Strzałka-Paweł Nowak, Szczygiełko- Aneta Łękawska, Ździebełko-Milena Jarosz, Komisarz -Agnieszka Górka, Anzelm-Kamil  Mikulski, Pani Claude-Angelika Pomietłowska, Simona- Justyna  Koszyk
Scenariusz: Dominika Rams, Janusz Ziółko, Piotr Sowiński, Magdalena Mróz, Paweł Nowak, Weronika Floryan, Dominika Stępniewska, Asia Stone, Aneta Łękawska, Mikołaj Maślanka, Julia Miksztal, Milena Jarosz.
Scenografia: Dominika Stępniewska, Asia Stone, Bartłomiej Najduch,.
Chór: Alicja Danielska, Aleksandra Szeliga, Martyna Kaleta, Gabriela Walczak, Helena Zelek,
Reżyser: mgr Dorota Kulig
Opieka muzyczna: mgr Edyta Bacia
Grafika: mgr Ula Kulig

„Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą”
Novalis

„Skąpcem być…”

Skąpiec w naszej wersji nie tyle traktuje o pieniądzach, co o tym, jak bardzo potrafią one zapanować nad człowiekiem. Stąd nowy tytuł sztuki „Skąpcem być…”.
To opowieść o człowieku owładniętym pragnieniem pomnażania pieniędzy dla samego ich posiadania, brak tu innych pobudek. Dla głównego bohatera pieniądze okazują się sensem życia, wartość samą w sobie, dla której należy poświęcić wszystko.
Akcja Skąpca toczy się w domu Harpagona w Paryżu, ale równie dobrze mogłaby się rozgrywać w Londynie , Rzymie czy Warszawie, gdyż autor nie podaje żadnych szczegółowych informacji, co  czyni utwór bardziej uniwersalny.
Głównym bohaterem komedii jest Harpagon – sześćdziesięcioletni wdowiec, ojciec dwójki dorosłych już dzieci: Elizy i Kleanta. Harpagon to słowo pochodzenia greckiego oznaczające człowieka drapieżnego o zakrzywionych palcach. Dzięki komedii Moliera Harpagon stał się synonimem skąpstwa i wielkiej pazerności. Najlepiej głównego bohatera charakteryzuje wypowiedź Strzałki, który podkreśla, że Harpagon to „istny kamień, granit; gdyby człowiek konał w jego oczach, on nie drgnąłby nawet. Słowem, pieniądze kocha więcej niż honor, cześć i cnotę. Żądać od niego pieniędzy, znaczy przyprawiać go o konwulsję; ugodzić w śmiertelne miejsce, przeszyć mu serce, wydzierać wnętrzności”.
Harpagon nie jest dobrym ojcem, jego stosunek do nich pozostawia wiele do życzenia. Źle traktuje swoją córkę Elizę, którą sterroryzował i którą na każdym kroku lekceważy. Wrogie są także jego stosunki z synem Kleantem, który otwarcie nienawidzi ojca, jako, że ten chce poślubić Mariannę, wybrankę syna.
Głównym motywem fabularnym utworu jest intryga związana ze szkatułką pełną złota. Skarb, którego jak oka w głowie strzeże Harpagon zostaje jednak skradziony przez sprytnego służącego- w naszej wersji przez przyjaciela Kleanta. Zrozpaczony skąpiec gotów jest posunąć się do wszystkiego, byleby odzyskać majątek. Możliwość nieodzyskania pieniędzy przyprawia go o chwilowe szaleństwo – sam siebie oskarża o kradzież. Zrobi wszystko aby odzyskać swój skarb.
Dzieło to uchodzi za najbardziej gorzkie i najsmutniejsze spośród komedii Moliera. Utwór, który pozornie wydaje się być typową komedią charakteru, w rzeczywistości jest tragicznym obrazem upadku człowieka. Zainspirowany dziełem klasycznego mistrza komedii Plauta, Molier przywrócił do życia historię skąpca, który owładnięty żądzą złota zatraca się zupełnie. Skąpstwo Harpagona ma dwa oblicza. Pierwsze jest zabawne, niedorzeczne. Nakazuje mu ono oszczędzanie na wszystkim, począwszy od jedzenia, a na ubraniach kończąc. Jednak Molier ukazuje także mroczną stronę skąpstwa, która powoduje, że człowiek staje się odrażającym stworzeniem. Bohater dla odrobiny złota gotów był wyrzec się własnej córki syna.

Aktualność powiązana z:

Galeria zdjęć

Kalendarz imprezNowy SączNowosądecka Karta RodzinySMS
w górę

Mecenat

Wszystkie prawa zastrzeżone © Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, 2004-2018.
Kopiowanie materiałów i używanie ich bez zgody autora jest zabronione.
Realizacja:
TeamSolution.pl